top of page

Jak prać i przechowywać bieliznę, żeby służyła jak najdłużej?

Zaktualizowano: 5 lis 2020Bielizna to jeden z najbardziej delikatnych elementów damskiej garderoby. Aby jak najdłużej zachować jej piękny wygląd i właściwości materiału, z którego jest wykonana, powinnyśmy odpowiednio o nią zadbać. Jeśli kiedykolwiek wrzuciłaś swoją bieliznę do pralki (w porządku - wszystkie to przerabiałyśmy), prawdopodobnie nauczyłaś się cennej lekcji: większość pralek jest po prostu zbyt "agresywna" dla delikatnych materiałów. Być może zdarzyło Ci się, że ramiączka się splątały, termicznie uformowany stanik zniekształcił się nieestetycznie, fiszbiny się powyginały lub wyszły - a może z czasem zauważyłaś, że gumka Twoich majtek bardzo szybko się rozciąga, albo koronka się zaczepia. Niestety - nie ma co się oszukiwać... Bieliznę lepiej jest prać ręcznie. Może to zająć trochę więcej czasu, ale pomaga zachować długowieczność bielizny, umożliwiając noszenie ulubionych biustonoszy jak najdłużej. Jak zatem postępować z naszymi szufladowymi cudeńkami? Dobierz odpowiedni detergent Do prania bielizny najbardziej polecamy stosować płyny lub szampony dedykowane dzieciom albo płyny dedykowane do delikatnych tkanin. Składy takich specyfików ukierunkowane są na delikatne traktowanie materiału. Ponadto ważną cechą są właściwości hipoalergiczne, dzięki którym nasza delikatna skóra nie będzie narażona na uczulenie lub podrażnienia.  Jak prać naszą bieliznę? Przede wszystkim separacja kolorów. Zawsze istnieje ryzyko, że jeśli wypierzemy biały biustonosz wraz z innym np. w mocnym kolorze, ten pierwszy nie wyjdzie z tego bez szwanku. Następnie napełnij miskę (lub zlew) letnią wodą i dodaj detergent do bielizny. Umieść bieliznę, w podobnych kolorach, w wodzie i pozwól im się moczyć przez 15 - 45 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Po tym czasie w łagodny sposób pierzemy bieliznę (pocieranie o siebie materiału jest w tym przypadku stanowczo niepolecane). Następnie wylej wodę z miski lub zlewu i napełnij ją ponownie wodą, pozwalając, aby bielizna nasiąkła przez kolejne 10 minut. Jeśli widoczne są jeszcze pozostałości detergentu, możesz ponownie przepłukać bieliznę, aż woda będzie czysta.


Wskazówka: podczas płukania możesz dodać kilka kropli octu, który posłuży jako płyn do zmiękczania tkanin. Dlaczego ocet? Ponieważ większość płynów zmiękczających, dostępnych w drogeriach, będą negatywnie wpływały na włókna elastanowe w bieliźnie, przez co szybciej się rozciągają.

Jak prawidłowo suszyć bieliznę? Przede wszystkim nigdy nie przekręcaj ani nie wykręcaj bielizny! Zamiast tego usuń nadmiar wody, delikatnie naciskając bieliznę między dwoma miękkimi ręcznikami. Najbezpieczniejszym sposobem osuszenia biustonoszy i majtek jest ułożenie ich na ręczniku na płaskiej powierzchni. Klipsy mogą zostawiać ślady na majtkach, dlatego zaleca się ich ułożenie na płasko. Możesz też zawiesić biustonosze do wyschnięcia, ale nie za ramiączka bo ryzykujesz ich rozciągnięciem. Lepiej jest wieszać je środkową częścią na wieszaku, tak aby miseczki spadały na boki. Nigdy nie susz bielizny w bezpośrednim pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła!


Jak często prać bieliznę?

Cóż... Sprawa jest bardzo indywidualna, ale przyjęło się mówić, w naszym świecie bieliźnianym, że najlepiej użytkować biustonosze wg schematu: jeden biustonosz nosimy, jeden jest w praniu, a jeden w odpoczywa w szufladzie. O co chodzi? Każdy biustonosz wykonany jest z materiałów elastycznych, które potrzebują trochę czasu, aby po użytkowaniu, wrócić do pierwotnej formy, dlatego nie poleca się noszenie jednego biustonosza przez kilka dni pod rząd. Lepiej jest też bieliznę odświeżać, powiedzmy co drugi dzień niż doprowadzać do sytuacji, gdzie odświeżenie jest niewystarczające. Wszystko to wpływa na długość użytkowania bielizny. Jak najlepiej zorganizować bieliźnianą szufladę?

Na to aby biustonosze były z nami jak najdłużej, wpływ ma nie tylko sposób prania, ale również przechowywania, zwłaszcza jeśli mówimy o biustonoszach termicznie formowanych. Biustonosze te powinnyśmy koniecznie układać w szufladzie rozłożone (nigdy nie wkładamy miski w miskę), ponieważ w przeciwnym razie, miseczki mogą się odkształcić. Nie skręcajmy również mostka w biustonoszu! Najlepiej jest je układać w szufladzie rozłożone, jeden za drugim, wg kroju, koloru lub wzoru.


Biustonosze miękkie możemy złożyć na pół - nic i się nie stanie :) Biustonosze można też przechowywać na wieszakach w szafie, to dobry sposób jeśli mamy płytkie lub wąskie szuflady i np. miseczki lub fiszbiny biustonoszy muszą być zgniecione, aby ją domknąć.

Jeśli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem jest pogrupowanie bielizny razem z majtkami, tak aby stworzyć sobie pulę pasujących do siebie kolorów :)

Gorąco polecamy Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe biustonosze na co dzień, czy bieliznę na specjalną okazję, zawsze warto poszukać drugiej opinii. Wiemy, jak trudno jest znaleźć biustonosze, które dobrze pasują i w których dobrze się czujemy, zwłaszcza gdy robimy to samodzielnie. Jeśli kiedykolwiek czułaś się niepewnie co do rozmiaru biustonosza lub po prostu nie wiesz, gdzie znaleźć dobre biustonosze, nadszedł czas by to zmienić :) Udanych stanikowych zakupów!

250 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page